Finanšu instrumentu tirdzniecības riski

FKTK licences piešķirtas 39 ieguldījumu pakalpojumu un blakus pakalpojumu sniedzējām iestādēm – ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām, ieguldījumu brokeru sabiedrībām un kredītiestādēm. Taču tirgoties ar finanšu instrumentiem iespējams arī patstāvīgi, izmantojot interneta platformas un lejupielādējamas programmas.

Ja Tu vēlies izmantot finanšu instrumentus ieguldījumu palielināšanā, Tev jāzina, ka tas ir saistīts ar zināmu risku. Ieguldot kādā finanšu instrumentā, Tev vienmēr jāveic riska novērtējums gan pirms darījuma veikšanas, gan pastāvīgi, kamēr finanšu instrumentu pozīcija tiek uzturēta. Tieši tādēļ Tev iepriekš jāiegūst zināšanu minimums par finanšu instrumentu tirdzniecību. Tu vari mācīties no dažnedažādām grāmatām, kas lielā apjomā izdotas angļu valodā. Vari arī meklēt materiālus internetā. Šeit – daži ieteikumi, ko sniedz finanšu institūcijas.

Brokeru sabiedrība AS IBS Renesource Capital investoru izglītošanai piedāvā finanšu instrumentu un darījumu ar atsevišķiem finanšu instrumentiem risku aprakstu, kas var rasties, saņemot ieguldījumu pakalpojumus. Īsumā uzskaitot, tie ir: finanšu instrumenta emitenta risks vai kredītrisks, valsts vai politiskais risks, tirgus risks, cenu risks, valūtas risks, procentu likmju svārstību risks, likviditātes risks, sistēmas risks, juridiskais risks, informācijas risks, saziņas līdzekļu izmantošanas risks, kontrahenta vai darījumu partneru risks.

SEB Bankas piedāvā dažādu risku veidu paskaidrojumus. Tirgus risks ir risks, ka tirgus vai tā attiecīgais segments, kurā Tu esi ieguldījis, zaudēs vērtību. Kredītrisks ir risks, ka finanšu instrumenta emitents vai cita darījuma pretējā puse neveic maksājumus vai neveic tos savlaicīgi. Cenu svārstību risks ir risks, ka lielas finanšu instrumenta tirgus vērtības svārstības negatīvi ietekmēs ieguldījuma vērtību. Šis risks jāņem vērā visiem iespēju līgumu slēdzējiem, jo cenu svārstības vistiešākajā veidā ietekmē peļņu (vai zaudējumus). Cenas risks ir risks, ka noteikta finanšu instrumenta tirgus vērtība ir pazeminājusies brīdī, kad tas ir jāapmaksā vai tiek pārdots. Valūtas risks ir risks, ka ārvalstu valūta, kurā ir izteikti finanšu instrumenti, zaudēs vērtību. Pret cenas un valūtas riskiem var nodrošināties, slēdzot nākotnes līgumu, kurā ir fiksēta nākotnes aktīva cena, kuru garantē banka. Nodokļu risks ir risks, ka nodokļu likumi vai apmēri ir nenoteikti un var mainīties. Līdzīga veida risks ir nosaukts par juridisko risku – tas ir risks, ka attiecīgie likumi un noteikumi ir neskaidri un var mainīties. Finanšu struktūras (leverage) risks ir risks, ka noteikta atvasinātā instrumenta izmantošana vairo tā saistītā aktīva tirgus vērtības maiņas ietekmi. Uzņēmumam raksturīgs risks ir risks, ka konkrētā uzņēmuma peļņa ir mazāka, nekā cerēts, vai cieš neveiksmes, kas mazina ar uzņēmumu saistīto finanšu instrumentu vērtību. Nozarei raksturīgs risks izsaka līdzīgu risku, tikai tas saistīts ar nozares peļņu vai neveiksmēm. Likviditātes risks ir risks, ka klients pieprasījuma trūkuma dēļ nevar pārdot finanšu instrumentu noteiktā laikā vai par cenu, kas ir tuva reālajai tirgus vērtībai. Procentu likmju risks ir risks, ka finanšu instruments, kurā klients ir ieguldījis, zaudē vērtību pastāvošo procentu likmju izmaiņu dēļ. Jo lielāks ir parāda vērtspapīra ilgums, jo tās vairāk pakļautas procentu likmju svārstībām. Pieaugot procentu likmēm, parāda vērtspapīru tirgus vērtība samazinās. Sistēmas risks ir riski sakarā ar (galvenokārt) tehniskiem bojājumiem depozitāriju, biržu, norēķinu institūciju un citu iestāžu sistēmās, pārskatu sistēmās vai komunikāciju kanālos, kā rezultātā tiek anulēti darījumi, kavēti norēķini pēc darījumiem, notiek neprecīzi darījumi un cita veida darbības, kas ietekmē ieguldījumu peļņu.

Lai būtu veiksmīgs investors, daudz jāmācās., Lai Tev veicas!

Aizdevums no privātpersonām

Nereti daudziem no mums ir nepieciešams papildus finansējums dažādu vēlmju un vajadzību realizēšanai. Ja neuzticies ātro kredītu piedāvājumiem vai bankām, ir iespējams aizņemties aizdevumu arī no privātpersonām.

Ko der ņemt vērā un atcerēties, pirms aizņemies naudu no privātpersonas?

Nauda

 • Aizdevums no privātpersonām ir finanšu pakalpojums, ko viena privātpersona sniedz otrai, kurā tiek noslēgts līgums un abas puses vienojas par aizņēmuma summu, termiņiem un procentu likmēm, ja tādas pastāv;
 • Jāuzsver, ka šāda veida pakalpojumi bija ļoti izplatīti pirms ātro kredītu ienākšanas Latvijas tirgū;
 • Jāatzīmē, ka visbiežāk bankas neizsniedz saviem klientiem salīdzinoši mazus aizdevumus un tāpēc agrāk daudzi debitori saņēma aizņēmumu no kāda tuvinieka vai meklēja interneta sludinājumos cilvēkus, kas gatavi aizdot naudu par pieņemamiem nosacījumiem;
 • Būtiski minēt, ka šādu privātpersonu kredītu ņemšana vēl joprojām būtu izdevīga, tomēr Latvijas tirgū ienāca dažāda veida āro kredītu piedāvājumi, kas garantē pilnīgu konfidencialitāti. Nereti aizņemoties no draugiem un radiem, debitors jūtas neērti un nevēlas sabojāt attiecības, tāpēc drošāk ir izvēlēties aizdevēja kompāniju pakalpojumus.

Priekšrocības, aizņemoties naudu no privātpersonas

 • Nereti tieši aizņēmums no privātpersonas var būt vienīgā izeja, kā saņemt naudu ārkārtas situācijā, piemēram, ja Tava kredītvēsture ir sabojāta, un bankas, kā arī privātie kreditori Tev vairs aizdevumus nepiešķir;
 • Tomēr, šajā situācijā Tev vajadzētu būt ļoti uzmanīgam un rūpīgi apsvērt savu maksātspēju un aizdevuma vajadzību;
 • Ja tomēr izlem par labu privātajiem aizņēmumiem, tad zini, ka pirms naudas saņemšanas Tev obligāti ir nepieciešams noslēgt notāra apstiprinātu līgumu, kurā tiek atrunāta naudas izsniegšanas un atdošanas kārtība, konkrēti termiņi un summa, kas tiek aizdota;
 • Būtiski minēt, ka šajā līgumā jāatrunā arī maksājamās procentu likmes, kā arī punkti par to, kas notiek, ja līgums tiek vienpusēji vai abpusēji lauzts;
 • Nereti daudziem Latvijas debitoriem šķiet, ka aizņemoties no radiniekiem vai materiāli turīgākām paziņām līgums nav nepieciešams. Jāuzsver, ka tieši notāra apstiprināts līgums pasargās Tevi un aizdevēju, ja radīsies sarežģījumi;
 • Jāatgādina, ja rodas problēmas – līgumu ir iespējams lauzt tiesas ceļā un pierādīt savu taisnību, kur pretī aizņemoties naudu bez līguma nekādi nebūs iespējams pierādīt cik aizņēmies un kad šī nauda jāatdod.
 • Ja Tev ir radusies nepieciešamība pēc šāda veida privātpersonu aizdevuma, bet radinieku un paziņu lokā nav neviena, kas būtu gatavs aizdot jums vajadzīgo summu, tad visticamāk ir jāmeklē sludinājumi internetā;
 • Jāuzsver, ka Tev ir jābūt ļoti uzmanīgam, jo nereti daudzās interneta vietnēs apgrozās krāpnieki, kuri prasīs samaksāt procentus jau sākumā, un pēc tam pazudīs ar šo naudu nemaz neizsniedzot kredīta pamatsummu;
 • Ja tomēr izdodas atrast labu aizdevēju – īpaši rūpīgi iepazīsties ar līguma nosacījumiem, jo nereti mēdz gadīties, ka līgumā tiek iestrādāti punkti, kas pēc tam liks Tev maksāt salīdzinoši lielāku naudas summu, nekā plāno aizņemties. Vai arī var rasties situācijas, kas ļaus aizdevējam vienpersoniski lauzt līgumu un pieprasīt naudu no Tevis tiesas ceļā.

Aizdevumiem no privātpersonām ir gan savi plusi, gan mīnusi, un to aizdevuma summas mēdz svārstīties no dažiem desmitiem eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem, tomēr parasti privātpersonas neizsniedz kredītus, kas ir lielāki par 2000 eiro. Ja esi izlēmis aizņemties no privātpersonas – galvenais esi uzmanīgs un apzinies savas tiesības, lai nesanāk liekas problēmas. Kā arī rūpīgi pārdomā gan savu maksātspēju, gan naudas vajadzību.

Banku izsniegtie kredīti

AizdevumsBankas izsniedz kredītu teju visām vajadzībām. Tomēr, neskatoties, uz iespējamajām piedāvājumu atšķirībām, daudzi izvēlas citus aizdevējus, jo banku sniegtais pakalpojums var prasīt vairāk laika un jums var nākties pastrādāt pie aizdevuma saņemšanas aizpildot formas un tamlīdzīgi.

Lielākā daļa cilvēku vēršas bankās pēc lielākiem aizdevumiem, hipotekārajiem kredītiem. Hipotekārais kredīts, joprojām, tiek uzticēts bankām, jo saprotam, ka šīs saistības būs uz ilgu laiku un vēlamies drošības un stabilitātes sajūtu. Kāds mazāks uzņēmums var šķist mazāk stabils, jo nav paredzama tā nākotne tik stabili kā bankas turpmāka pastāvēšana. Līdz ar to izvēlamies drošāko variantu.

Šādus, specifiskus, kredītus piedāvā ne visi aizdevēji kas nav saistīti ar bankām. Ir arī iespējas saņemt kredītus citur, bet iespējas ir nedaudz vairāk ierobežotas. Un arī uz kredītu noteikumu pamata ir pamats apsvērt iespēju vērsties bankā. Bankas savus kredīta piedāvājumus nereklamē tika daudz, lai tie iesēstos mūsu prātā un, nepieciešamības gadījumā, mēs dotos tieši turp. Protams piedāvājumi tiek reklamēti, bet plašajā ātro kredītu un tamlīdzīgu iestāžu reklāmas vidū varam pazaudēt banku reklāmas.

Izvēloties ņemt kredītu internetā, būtu jāapsver bankas piedāvājums. Tas var prasīt vairāk laika un enerģijas, bet var izrādīties izdevīgāks par kādu citu piedāvājumu kur varat saņemt ātrāk un vieglāk. Kā tautā saka – vieglāk, ne vienmēr ir labāk. Atkarībā no savas nepieciešamības ir jāizvērtē visas iespējas. Tikai šādi jūs varat gūt maksimālo labumu no šī kredīta ņemšanas. No bankām nav jābaidās, ja ir liela nepieciešamība varat droši doties uz savu banku un meklēt iespējas kā risināt esošo situāciju maksimāli efektīvi.

Aizdevumi bez procentiem

Kredīts internetāBezmaksas kredīts (bez maksas, kad atmaksā paņemto un ne vairāk līguma ietvaros) ir ar mērķi, ka jūs kļūsiet par pastāvīgu, šī uzņēmuma, klientu. Jūs ņemsiet atkārtotus kredītus par kuriem jau maksāsiet komisijas maksu. Šādi šie uzņēmumi pelna naudu. Īpašie piedāvājumi ir reklāmas triks, lai jūs izvēlētos konkrēto aizdevēju. bieži redzam reklāmas par bezprocentu, bezmaksas kredītu. Tomēr ir jābūt uzmanīgiem izvēloties jebkādu aizdevumu. Pirms ņemt kredītu, pat ja tam netiek piemērota komisijas maksa, ir rūpīgi jāizvērtē jūsu iespējas veikt aizdevuma atmaksu.

Arī kredīts internetā bez komisijas maksas var radīt smagas sekas, ja aizņematies summu kura ir pārāk liela, lai jūs spētu to atmaksāt vienā maksājumā. Ātrie kredīti 2016. gada aprīlī savus aizdevumus izsniedz, parasti, uz laiku līdz 30 dienām. Šādā veidā ir jārēķinās ar šīs summas  atmaksu jau tuvākajā laikā. Ja ir nepieciešama nauda neilgi pirms algas, tad varat aizņemties šo aizdevumu, bet ir jāņem vēra, ka šī summa būs jāatdod un no jūsu algas var rasties iztrūkums, ja neesat apsvēruši savas iespējas un vajadzības. Kas tāds, kam naudu atvēlētu jebkurā gadījumā, var neradīt problēmas un iespēja kredītu saņemt bez papildu samaksas ir lieliska. Bet ja aizdevums ir ārpus jūsu iespējām, tad pat, ja aizdevuma komisijas maksa nav jāmaksā, tas radīs sarežģījumus.

Izvērtējot kredītu piedāvājumus ir jāņem vērā ne tikai komisijas maksas neesamība, bet arī pārējie kredīta noteikumi. Ir jāizvērtē kredīta pagarināšanas iespējas, atmaksas noteikumi un citi faktori. Tikai viens piedāvājums nedrīkst būt noteicošais jūsu izvēles izdarīšanai. Bet, protams, bezmaksas kredīts ir ļoti vilinošs un daudzos gadījumos lieliski piemērots tieši jums. Tomēr ir jāvelta pārdomas iespējamajām sekām pirms piekrist vienam piedāvājumam.