Skaidras naudas veidi

Norēķiniem ar skaidru naudu tiek izmantotas banknotes un monētas. Piemēram, Latvijas Banka kopš 2014. gada 1. janvāra pievienojusies Eiropas monetārajai savienībai, par norēķinu līdzekli valstī nosakot eiro.

Banknotes visās eiro zonas valstīs ir vienādas. Monētām viena puse ir vienāda, bet otra katrā valstī izdotajām monētām atšķiras.

Eiro banknošu nominālvērtības ir 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro. Ir divas 5 eiro versijas –vecākā ir pelēkā krāsā, bet jaunākā – pelēki zaļā krāsā. 10 eiro banknote ir sarkana, 20 – zila, 50 – oranža, 100 – zaļa, 200 – dzeltenīgi brūna, 500 – violeta. Jo lielāka ir banknote, jo lielāka tās nominālvērtība.

Ir astoņu nominālās vērtību eiro monētas. Arī monētām ir atšķirīgs izmērs un krāsa. Nominālvērtība izcelta uz monētas Eiropas puses. 1 un 5 eiro centu monētas ir vara krāsā, tām ir gludas apmales. Arī 2 eiro centu monēta ir vara krāsā, bet uz tās apmales ir grope. 10 un 50 eiro centu monētas ir zelta krāsā – tām ir rievotas apmales. 20 eiro centu monēta ir zelta krāsā, tai uz apmales ir 7 ierobi. Uz 1eiro monētas apmales pamīšus izvietoti 3 smalki rievoti un 3 gludi posmi, bet uz 2 eiro monētas rievotās apmales ir iekalti katrai valstij atšķirīgi burti. Abās monētās apvienota zelta un sudraba krāsa.