Kā sagatavot personīgo budžetu

Pirmais solis, lai sagatavotu personīgo budžetu, ir vēsturiskās informācijas ievākšana. Šim nolūkam Jums būs nepieciešams savākt Jūsu bankas konta un karšu pārskatus, Jūsu ieņēmumu ierakstus, svarīgākos rēķinus, piemēram, apdrošināšanas un COTAS, kapitālā remonta izdevumus, u.c.

Otrais solis būs apstrādāt šo vēsturisko informāciju strukturētā veidā. Labs piemērs tam varētu būt labi izstrādāta personīgā budžeta veidne. Tajā būtu jāietver standarta mājsaimniecības ienākumi un izdevumi, kas palīdzēs Jums neaizmirst kādu lielu izdevumu kategoriju.

Lai izveidotu labu budžetu, Jums ir nepieciešamas šīs lietas:

 1. Spēja segt visus savus izdevumus ar to, ko Jūs nopelnāt. Citiem vārdiem sakot, Jūsu izdevumi nedrīkst pārsniegt Jūsu ienākumus.
 2. Jums ir jāpakļauj savs raksturs savam budžetam. Jums ir jāievēro sava budžeta nosacījumi! Tam nepieciešami:
 3. Zināšanas par katru rēķinu un izdevumiem kalendārā gada laikā.
 4. Veselais saprāts attiecībā uz naudu.
 5. Un spēcīga vēlme izvest savas finanses uz pareizā ceļa.

Šis nav vienīgais veids, kā izveidot budžetu. Tomēr tas ir vienkāršākais. Šeit ir pamata teorija par budžetu.

Tagad, kad Jūs zināt trīs galvenos soļus, lai izveidotu veiksmīgu budžetu, paturiet šo rakstu prātā. Atcerieties trīs soļus: saglabājiet pozitīvu attieksmi, nezaudējiet motivāciju un izveidojiet sasniedzamus mērķus. Īstenojiet šos soļus, lai izveidotu veiksmīgu budžetu.

Neesiet viens no tiem, kurš izvairās no budžeta plānošanas – izveidojiet savu vai savas ģimenes budžetu!

Kāpēc cilvēki izvairās no budžeta plānošanas?

Daudzi cilvēki izvairās no personīgā budžeta plānošanas pāris iemeslu dēļ. Pirmkārt, mēs visi esam aizņemti, un budžeta plāna izveide prasa laiku. Ja mēs nesaprotam, cik vērtīgs tas mums ir, mēs, iespējams, atliekam tā izstrādi vai arī neveidojam to vispār.

Vēl viens iemesls ir tas, ka cilvēki mēdz domāt, ka viņiem trūkst iemaņu, lai to izdarītu. Nekas nevar būt tālāk no patiesības! Šobrīd ar visiem mums pieejamajiem finanšu rīkiem, mums pat nav jāsaskaita un jāatņem! Bet Jums ir nepieciešams būt organizētam un ir jābūt pieejai visiem nepieciešamajiem dokumentiem.

Budžeta veidošana norāda, cik daudz naudas Jūs varat tērēt katrā kategorijā vai izdevumiem. Tas pasargā Jūs no pārtēriņa un no tās naudas tērēšanas, kas nepieciešama citam pielietojumam nākotnē.

 1. Solis – Uzskaitiet visus izdevumus un parādus, kas Jums ir.
 2. Solis – Sadaliet tos kategorijās, piemēram, mājokļa un saimniecības, komunālie pakalpojumi, auto, un tā tālāk.
 3. Solis – Nosakiet, cik daudz naudas Jums ir nepieciešams šiem izdevumiem pēc mēneša, 4 nedēļām, vidēji. Daži izdevumi, piemēram, apkure, atkarībā no sezonas mainās. Aprēķiniet visa gada vidējo rādītāju un izmantojiet šo summu Jūsu mēneša budžetam.
 4. Solis – Nosakiet, cik daudz no Jūsu algas ir nepieciešams katram rēķinam, lai Jūs varētu laikā segt visus rēķinus.
 5. Solis – Katru reizi, kad Jūs saņemat algu, atlieciet noteikto daļu rēķiniem un citiem vajadzīgiem izdevumiem.
 6. Solis – Nekad netērējiet vairāk, nekā Jums faktiski ir kontā. Vienmēr apskatiet savu budžetu, lai zinātu, cik daudz Jūs varat tērēt katrā kategorijā.
 7. Solis – Atskaitiet jebkādus maksājumus vai ieņēmumus no attiecīgajām kategorijām.
 8. Solis – Atkārtojiet soļus 5-7.

Budžets nav sarežģīta lieta, bet tas prasa disciplīnu. Jums ir jāļauj budžetam kļūt par Jūsu priekšnieku. Jums ir jāļauj tam Jums pateikt, vai Jūs varat vai nevarat tērēt noteiktu naudas summu.

Kredīti – izvēlies labāko

Izvērtējot preces vai pakalpojumus, mēs vienmēr vēlamies atrast izdevīgāko piedāvājumu. Ātrajiem kredītiem nevajadzētu būt izņēmumam. Ja nepieciešams aizdevums, vērts izpētīt piedāvājumus, lai izvēlētos sev izdevīgāko risinājumu. Šobrīd nebanku kredītu tirgus ir ļoti plašs, tādēļ ikviens no lielā ātro kredītu klāsta var izvēlēties sev piemērotāko.

Ātrie kredīti internetā pieejami ar dažādiem nosacījumiem, tādēļ vērts pievērst uzmanību vairākiem faktoriem:

 • Pirmais kredīts bez proc. maksas. Šāds izdevīgs piedāvājums pieejams pie nu jau ļoti daudziem aizdevējiem, un ļauj ne vien saņemt sev vēlamo naudas summu, bet arī nepārmaksāt. Saņem kredītu un atdod tik, cik aizņēmies – iespēja, kuru nevajag laist garām.
 • Vecuma ierobežojums. Katrs aizdevējs noteicis arī vecuma ierobežojumu,kura ietvaros aizdevums tiek izsniegts. Lai gan Latvijas Republikas likumdošana paredz, ka jebkurš finanšu aizdevums pieejams tikai pilngadīgām personām – tātad, tiem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, tomēr nebanku aizdevumi pārsvarā tiek izsniegti personām no 20 gadu vecuma.
 • Mēneša procentu likme. Ja apsver iespēju izvēlēties aizdevēju, kura piedāvājumā nav bezprocentu kredīts, vai arī vēlies aizņemties atkārtoti, procentu likme ir ļoti būtisks faktors, pēc kura vistiešāk mērāms konkrētā kredīta izdevīgums. Izvēloties aizdevumu ar viszemāko pieejamo procentu likmi, ietaupīsi savus naudas līdzekļus.
 • Maksimālā kredīta summa. Vērts pievērst uzmanību arī tam, cik lielu aizdevumu pie konkrētā aizdevēja iespējams noformēt. Jāņem arī vērā fakts, ka pirmā aizdevuma summa būs mazāka par to, kas pieejama, aizņemoties atkārtoti. Tādēļ, ja nepieciešama salīdzinoši liela summa, jāizvēlas aizdevējs, kurš piedāvā lielāku naudas kredītu arī pirmajā aizņemšanās reizē. Tāpat nepieciešams pievērst uzmanību arī minimālajai aizdevuma summai, jo ir situācijas, kad nepieciešami vien daži eiro, bet kredītdevējs tik mazu summu nemaz neizsniedz.
 • Maksimālais atmaksas termiņš. Parasti gan maksimālais aizdevuma termiņš ir 30 dienas, tomēr – ir aizdevēji, kuru noteiktais termiņš ir garāks, sevišķi – kādu īpašu akciju ietvaros. Vērts arī pārliecināties, vai nepieciešamības gadījumā aizdevējs piedāvā arī iespēju veikt atmaksas termiņa pagarināšanu. Ņemot vērā, ka visos gadījumos tas ir maksas pakalpojums, jāsalīdzina arī šīs izmaksas.
 • Citu klientu atsauksmes. Izvēlies Latvijā plaši zināmu un drošu aizdevēju, kuru pozitīvi novērtē arī citi. Tas ļaus izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem. Tāpat vērts pārliecināties, vai aizdevējam ir izsniegta speciāla licence šādu pakalpojumu sniegšanai. Jāpiebilst, visuzticamākie aizdevēji noteikti būs arī tie, kuri ir Latvijas Nebanku Kredītdevēju (LNKA) biedri.

Izvēloties aizdevēju, ieteicams arī uzzināt, cik īsā laikā iespējama kredīta noformēšana – šis ir būtisks faktors, ja nauda nepieciešama steidzami. Tāpat kādu noteikti interesēs kredītdevēja piedāvātās papildus iespējas – piemēram, Sms kredīts. Lai arī iespēja pieteikties aizdevumam ar vienas īsziņas palīdzību aktuāla tikai sākot no otrās aizņemšanās reizes, tomēr to vērts paturēt prātā, ja plānojat atkārtotu aizņemšanos.